فضای ابری

فضای ابری چیست؟

فضای ذخیره سازی ابری یا cloud data storage به معنی در دسترس بودن اطلاعات در همه جا است؛ یعنی به جای ذخیره اطلاعات روی سخت افزار آنها را روی سروری در اینترنت نگهداری می کنید. نمونه کوچک و ساده آن را خیلی از ما تجربه کرده ایم؛ این که به خاطر گم نکردن یا حذف نشدن فایلی آن را به ایمیل خودمان می فرستیم که در جایی به جز لپ تاپ و گوشی هم ذخیره شده باشد.

این نوع فضا در واقع انجام همین کار به شکل پیشرفته تر است. با این امکان دیگر مهم نیست که شما کجای دنیا هستید و از چه کامپیوتر یا موبایلی استفاده می کنید. تنها ابزار مورد نیاز شما برای دسترسی به اطلاعات تان اینترنت با پهنای باند مناسب است. بعد از وصل شدن به اینترنت و به محض وارد شدن به حساب کاربری تان در فضای ابری همه فایل ها در دسترس خواهند بود.

انواع فضاهای ابری و معانی آنها

به طور کلی به 2 دسته تقسیم می شوند. استقرار (deployment) و سرویس ها

استقرار نیز به 4 گروه تقسیم می شود:

فضای ابری خصوصی:

این فضا طراحی شده تا در یک نهاد یا سازمان خاص مورد استفاده قرار گیرد. اما برخلاف این تعریف، فضای ابری باید کماکان خارج از سازمان باشد تا واقعا یک فضای ابری نامیده گردد. مدیریت این نوع فضای ابری می تواند از داخل سازمان صورت گیرد و یا می تواند به یک مرکز متخصص امر سپرده شود.

فضای ابری همگانی:

درهای فضاهای ابری همگانی به روی همه باز است. از لحاظ ساختاری تنها تفاوت این نوع فضای ابری با مدل قبلی در این است که تنها افراد معینی به فضای ابری خصوصی دسترسی دارند، اما این فضا در اختیار همه است. دراپ باکس یک مثال خوب در این رابطه محسوب می گردد.

فضای ابری هیبریدی:

وقتی یک تامین کننده ی فضای ابری، ترکیبی از نوع خصوصی و همگانی آن را در اختیار کاربران قرار می دهد، به آن فضای ابری هیبریدی می گویند. این اتفاق زمانی می افتد که مثلا 2 فضای ابری جدا قرار است اطلاعاتی را با هم به اشتراک بگذارند، یا زمانی که یک شرکت رشد پیدا کرده و شروع به گسترش خدماتش و ارائه ی سرویس های بیشتر می کند.

فضاهای ابری اجتماعی:

وقتی یک فضای ابری خصوصی در میان نهادها و سازمان های مختلفی به اشتراک گذاشته می شود، به آن فضای ابری اجتماعی می گویند. یا از نگاهی دیگر، این فضا، یک فضای ابری همگانی است که دراختیار بخش محدودی از سازمان ها و شرکت ها قرار می گیرد.

دسته ی سرویس ها هم به 3 زیر مجموعه تقسیم می گردد:

خدمات پایه ای (Infrastructure-as-a-Service : IaaS) : وقتی خدماتی که ارائه می شود شامل پردازش ابری، پهنای باند شبکه ای یا سیستم های همتراز باشد، به آن سرویس خدمات پایه ای می گویند. یکی از مثال های این مورد سرویس خدمات اینترنتی آمازون (Amazon’s web services) است.

خدمات زمینه سازی (Platform-as-a-Service  : PaaS) : وقتی فضای ابری خدماتی را ارائه می کند تا کاربران بتوانند در آن به توسعه ی نرم افزار بپردازند، به آن سرویس خدمات زمینه سازی می گویند. این سرویس زمانی کاربرد دارد که کاربران بخواهند بدون نیاز به تهیه ی سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز، به توسعه ی نرم افزاری خاص بپردازند. یک مثال از این مورد force.com است.

خدمات نرم افزاری (Software-as-a-Service : SaaS) : معمول ترین نوع خدمات در این دسته، استفاده از برنامه ها و نرم افزارهایی است که بر روی فضای ابری قرار دارند. پرطرفدار ترین خدمات نرم افزاری در این زمینه جیمیل، Basecamp و نت فلیکس هستند.

سرور ابری چیست؟

شما باید هنگام انتخاب سرویس هاستینگ برای نرم افزار یا وب سایت، تمامی گزینه ها را سبک سنگین کنید، سپس انتخاب کنید.

سرور ابری ، یک بخش اشتراکی از سرور می باشد که برای استفاده مشتریان (از طریق یک محیط مجازی) اختصاص داده می شود و کنترل آن می تواند توسط ارائه دهنده سرویس یا شخص دیگری انجام پذیرد.معمولا در سرورهای فیزیکی که این تکنولوژی پیاده سازی می شد، سرویس ها و سایت های دیگری هم موجود می باشند و تعداد زیادی افراد دیگر از همان رایانش و منابع ذخیره و سرور، در محیط مجازی مختص خود استفاده می کنند؛ اما با این حال هر سرویس، اپلیکیشن و وبسایت منطقه خاص خود را دارد و به هیچ وجه با یکدیگر تداخل ندارند.

سرورهای ابری به شما قابلیت های بیشتری در هزینه های خرید و مدیریت می دهد تا بتوانید در آن صرفه جویی کنید و به وسیله آنها راحت تر می توان زیرساخت ها را نگهداری و گسترش داد.

به علاوه اینکه در فضاهای ذخیره سازی ابری شما فقط هزینه میزان حافظه ای که استفاده می کنید را پرداخت می کنید، ضمن اینکه به این معنی می باشد که مشتریان می توانند هر زمان به هر مقیاس از فضای ذخیره سازی و رایانش ابری که نیاز دارند، آن را افزایش دهند.

امنیت ذخیره سازی ابری

جالب است بدانید که ذخیره‌سازی ابری هم بر روی هارد دیسک انجام می شود و از ذخیره سازی های عادی امنیت بیشتری دارد.

تفاوت این روش در آن است که برخلاف ذخیره‌سازی در دستگاه های شخصی مثل موبایل، یا هارد دیسک لپ‌تاپ،داده‌های ابری بر روی سرور های شرکت ها بزرگ ذخیره شده و کاربران می توانند به وسیله ی اینترنت به اطلاعاتشان دسترسی پیداکنند.

لازم به ذکر است که پردازش ابری تنها شامل فضای ابری متصل به اینترنت مانند  آمازون، مایکروسافت و گوگل نبوده و اگر کاربر از  جیمیل، دراپ‌باکس یا آفیس 365 هم استفاده کند در واقع از سرویس ابری بهره گرفته است.نوع دیگری از فضای ابری هم وجود دارد که مواردی مانند  عکس های ذخیره شده کاربران در فضای مجازی یا سرویس های اپل و گوگل که موسیقی ها را ذخیره میکنند، را شامل می شود.

کلیه ی شرکت های سیستم پردازش ابری به سرورهای کامپیوتری و دستگاه‌های ذخیره‌سازی متصل شده به شبکه‌های ارتباطی کامپیوتری، مجهز می باشند و این سرور ها می توانند به تمام دنیا سرویس دهی کنند برای مثال سرورهای کامپیوتری  کمپانی فیسبوک قابلیت سرویس دهی به بیش از 1 میلیارد کاربر را دارند.  در این سیستم  اطلاعات هر کاربر در نزدیک‌ترین مرکز داده به محل زندگی شخص ذخیره می شود.

هر یک از شرکت ها ی مستقل هم میتوانند برای خود یک فضای ابری خصوصی داشته باشند تا کارکنان و مشتریان آن ها بتوانند از طریق اینترنت به این فضا و اطلاعات ذخیره شده در آن دسترسی پیدا کنند.

آینده ی رایانش ابری

اگر کمی به خدماتی که فضای ابری ارائه می کند فکر نمایید، متوجه می شوید که در سال های پیش رو به طرز عجیبی به این نوع سرویس ها وابسته خواهیم شد.

نرم افزارهای موبایل اطلاعات خود را در فضای ابری ذخیره سازی خواهند کرد، این فضا می تواند متعلق به خدماتی مانند dropbox باشد یا google drive. سرویس های پایه ای فضای ابری به نام های بزرگی همانند آمازون و یوتیوب اجازه خواهند داد تا اطلاعات مورد نیاز را هر چه سریع تر به دست کاربران برسانند. بدون فضای ابری، نصف نرم افزار هایی را که الان در اختیارمان است نداشتیم.

برترین سرویس های ذخیره سازی ابری

۱. دراپ‌باکس (dropbox)

۲. گوگل درایو (Google Drive)

۳. مگا (Mega)

۴. وان درایو (OneDrive)

۵. آی کلود (iCloud)

۶. باکس (Box)

۷. نکست کلود (NextCloud)

۸. اسپایدر اوک (SpiderOak)

۹. آی‌درایو (iDrive)

۱۰. پی‌کلود (Pcloud)

۱۱. شوگرسینک (SugarSync)

۱۲. ترسوریت (Tresorit)

۱۳. مدیافایر (Mediafire)

۱۴. موزی (Mozy)

۱۵. زولز (Zoolz)

۱۶. آمازون درایو (Amazon Drive)