سیر تکامل حافظه ذخیره سازی

در زمان های گذشته از لامپ های سلکترونی با ماکزیمم حافظه ۱۰۲۴ بیتی استفاده می شد پس از آن نوبت به کارت های پانچ ، نوارهای پانچ ، درام مغناطیسی رسید. در زمان این درام های مغناطیسی میزان حافظه قابل استفاده به ۱۰ کیلوبایت رسید.بعد از درام ها نوبت به هارد دیسک ها با حافظه 5 مگابایت رسید

فلاپی دیسک

(Floppy Disk) یا دیسکت نوعی فضای ذخیره سازی است که از یک دیسک مغناطیسی بسیار نازک تشکیل شده است. این دیسک دایره‌ای شکل برای حفاظت بیشتر در داخل یک پوشش پلاستیکی مستحکم قرار می‌گیرد.
Floppy Diskها دارای اندازه‌ها و ظرفیت‌های متفاوتی هستند. اولین نمونه‌ی آن‌ها که در دهه‌ی 1960 تولید شده دارای قطر 8 اینچ بوده است. اما رایج‌ترین و مشهورترین نوع فلاپی دیسک، نوع دوطرفه‌ی 3 و 1/2 اینچی HD )High Density) است که دارای ظرفیت 1.44 مگابایت بوده و در سال 1986 تولید آن آغاز شده است. جالب است بدانید انواع دیگری از فلاپی دیسک‌ها نظیر سوپردیسک و فلاپی دیسک‌های با ظرفیت بالا (HiFD – High capacity Floppy Disk) قادر به نگه‌داری داده‌ها تا حجم حدود 200 مگابایت بوده‌اند.

مزیت فلاپی دیسک ها
شاید تنها مزیت فلاپی دیسک ها قابلیت حمل آنها باشد که به کاربر این امکان را می دهد تا اطلاعاتی در حدود یک مگابایت را با خود حمل نماید ( که البته اطلاعات زیادی بشمار نمی‌آید )

اشکالات فلاپی دیسک‌ها
با توجه به اینکه فلاپی دیسک‌ها حافظه‌های جانبی نسبتاً قدیمی هستند، امروزه اشکالات زیادی در رابطه با آنها به چشم می‌خورد که عبارت‌اند از : سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در آنها بسیار کم است ظرفیت آنها کم است نسبت به ضربه حساس بوده و در نتبجه دوام کمی دارند.

CD چیست؟

CD که تا چند سال پیش از معروفترین ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات به شمار میرفت، در سال ۱۹۸۱ به صورت مشترک توسط سونی و فیلیپس رونمایی شد. در ابتدا هدف اصلی تولید CD ضبط موسیقی بود اما به تدریج برای ذخیره اطلاعات نیز مورد استفاده قرار گرفت.
سی دی‌های از نوع CD-R معمولا توانایی ذخیره‌سازی ۷۴ دقیقه موزیک را دارند که معادل ۷۸۳ مگابایت هستند.
نحوه کارکرد این دیسک‌ها به اینگونه است که فقط یک بار می‌توان ثبت اطلاعات را بر روی آن انجام داد، به طوری که برای بار دوم نمی‌توان از آن استفاده کرد، چرا که اطلاعات نوشته شده بر روی سی دی به هیچ‌وجه قابل پاک کردن نیست.

اما نوع دیگری از CD وجود دارد که می‌توان چندین بار بر روی آن اطلاعات مختلفی ذخیره کرد. این سی دی ها که به CD-RW معروف هستند را می‌توان پاک کرد و دوباره مورد استفاده قرار داد، البته ناگفته نماند که این روزها با توجه به رشد و گسترش استفاده از فلش مموری و کاربرد بیشتر آن در انواع کسب وکارها، استفاده از این نوع دیسک کاربرد خود را از دست داده و دیگر تولید نمی‌شود.
سی دی ها در دو سایز تولید می‌شوند:
سی دی‌هایی با قطر ۱۲ سانتی‌متر: ظرفیت این سی دی‌ها ۷۰۰ مگابایت است.
سی دی‌هایی با قطر ۶ تا ۸ سانتی‌متر (Mini CD): ظرفیت این سی دی‌ها ۱۸۰ مگابایت است.

DVD چیست؟

پس از گسترش CD به دلیل کم حجم بودن آن، ذخیره فرمت‌های جدید و با کیفیت ویدیو روی این نوع دیسک امکان‌پذیر نبود؛ به همین دلیل سازندگان بر آن شدند تا دیسک جدیدتر و با حجم بیشتری را معرفی کنند. در سال ۱۹۹۴ فیلیپس و سونی از نسل جدید دیسک‌های دیجیتال با ظرفیت بالا (DVD (digital video disc رونمایی کردند.
از نظر ساختاری CD و DVD شبیه به هم هستند. DVD از نظر ساختمان و فرمت به انواع مختلفی مانند DVD+R ،DVD-R ،DVD-RW و …. تقسیم بندی‌ می‌شود.

    چیست؟Flash memory

اگر بخواهیم از فلش مموری ها صحبت کنیم باید بگوییم که تاریخچه این محصول مربوط به سال 1980 می باشد، درست زمانی که دکتر فوجیو ماسوکا در شرکت توشیبا، پیشنهاد و طرح فلش مموری را عنوان کرد. بعد ها در سال 1984، در همایش جهانی وسایل الکترونیکی (IEDM) موسسه مهندسان برق و الکترونیک، از طرح و ساخت فلش مموری پرده برداری شد. این همایش با شکوه در سانفرانسیسکو واقع در ایالت کالیفرنیا برگزار شد.

حافظه فلش مموری به حافظه ای گفته می شود که غیر فرار بوده و قابلیت برنامه ریزی برای هر سلول را داشته باشد و ضمن اینکه این حافظه ها اندازه شان کوچک است ولی نسبت به فلاپی دیسک ها و هارد ها سرعت انتقال بالاتری دارند و همینطور مقاومت بیشتری در برابر شوک دارا هستند و البته نویز هم ندارند.

 

این حافظه ها شامل شبکه ای از سطر و ستون ها هستند و سرعت دست یافتن به اطلاعات فلش سریعتر بوده و این فلش مموری ها برای ذخیره دیتا به باطری نیاز ندارند و دیتا های داخل آنها می تواند متغیر باشد.

هم اکنون تراشه های فلش مموری ها قابلیت پاک شدن به شیوه ی انتخابی را دارا می باشند به طوری که می توان بخشی یا سکتوری از فلش مموری را انتخاب نموده و دیتای آن قسمت را حذف و پاک کرد .

در ساخت این فلش مموری ها در نقطه تلاقی هر سر و ستون از دو ترانزیستور استفاده شده است.

فلش مموری ها برای سیو دیتا با سرعت و با امنیت و قابلیت استفاده آسان به کار گرفته می شوند.

این فلش مموری ها با تولید یک میدان الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

حالا باهم کارکردی فراتر از آنچه در مورد فلش مموری ها همیشه شنیده اید را مرور می کنیم تا به عملکردها و قابلیت های ویژه ی این فلش مموری ها در دنیای اطرافمان پی ببریم.

در اینجا به 9 کارایی فراتر از فلش مموری ها اشاره می کنیم :

  1. اسکن ویروس ها و نجات و رهایی سیستم از ویروس ها
  2. اجرای  بازی ها و برنامه های قابل حمل و پرتابل
  3. نصب ویندوز
  4. قفل کردن سیستم توسط فلش مموری
  5. امتحان کردن و استفاده از لینوکس با استفاده از فلش مموری
  6. پارتیشن بندی و مدیریت سیستم و بازیابی پسورد
  7. امنیت فولدر ها و فایل ها بر روی فلش مموری با استفاده از رمزگذاری
  8. بهترین هدیه در مواقع حساس و دقایق پایانی برای عزیزانتان
  9. با استفاده از فلش مموری می توانید بر روی مک بوک خود ویندوز دیگری را هم داشته باشید.

سرعت انتقال اطلاعات به سه جزء اصلی ذکر شده وابسته است. اگر حافظه ذخیره سازی سریع باشد، کنترلر قدرتمندی با قابلیت پشتیبانی از فناوری های جدید انتقال اطلاعات داشته و از پورت سریع USB 3.0 نیز پشتیبانی کنید، می توانید سرعت انتقال اطلاعات بالا (و البته قیمت بالاتر) را انتظار داشته باشید.

در مورد حافظه های سریع، عموما سازندگان حداکثر سرعت انتقال اطلاعات را روی محصولات خود ذکر می کنند که البته ممکن است در عمل به دست نیاید در مورد حافظه های USB 2.0 سریع، سرعت خواندن و نوشتن می تواند به حدود 10 تا 35 مگابایت در ثانیه برسد. در مورد حافظه های معمولی USB 2.0 و مدل های COB، سرعت خواندن و نوشتن به ترتیب حدود 20 و 5 مگابایت در ثانیه است که برای انتقال فایل های حجیم اصلا مناسب نخواهد بود.

در مورد حافظه های USB 3.0 نیز می توانید سرعتی بین 50 مگابایت در ثانیه تا بیش از صد مگابایت در ثانیه را تجربه کنید.

این حافظه ها شامل شبکه ای از سطر و ستون ها هستند و سرعت دست یافتن به اطلاعات فلش سریعتر بوده و این فلش مموری ها برای ذخیره دیتا به باطری نیاز ندارند و دیتا های داخل آنها می تواند متغیر باشد.

این روزها برای انتقال و نگهدای اطلاعات از روش های جدیدی استفاده می شود که در مقاله بعدی به نفصیل به آن خواهیم پرداخت