آمازون بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان

آمازون

تاریخچه

ایده آمازون از یک گاراژ در واشنگتن بیرون آمد. Jeff Bezos  مدیر عامل آمازون از روز اول بود. او در آن زمان معاون شرکت DEShaw & Co  بود.زمانی که پتانسیل اینترنت را به خوبی درک کرد ، از آن شرکت استعفا داد. در جولایی سال 1994 آمازون را ثبت نمود.

جف نام شرکت را از روی جنگل آمازون انتخاب کرد.در ادامه ماجرا در اول نوامبر سال 1994 اولین وب سایت آمازون را راه اندازی کرد.

سایت آمازون در ابتدا کتاب می فروخت

جف قصد داشت یک فروشگاه آنلاینی داشته باشد.تا همه چیز را در آن بفروشد. ولی به دلیل عدم سرمایه کافی دسته بندی را به 20 گروه تقسیم کرد.اولین انتخاب او کتاب بود. “تلقي سيال و قياس‌هاي خلاقانه” از نخستین کتاب های شرکت آمازون است. هم چنین مدل های کامپیوتری را که توسط داگلاس هافستادر طراحی شده بودند، را به فروش می رساند

دلیل این انتخاب قیمت ثابت و یکسان کتاب در تمام فروشگاه ها بود.پس فرقی نمیکرد از کجا خریداری شود. شرکت آمازون در ۲ ماه اولیه‌ی کسب‌و‌کار خود به ۵۰ ایالت و بیش از ۴۵ کشور آمریکا کتاب فروخت . درآمد آن به ۲۰ هزار دلار در هفته رسید که بسیار بیشتر از مقداری بود که تیم استارتاپ او پیش‌بینی می‌کرد. یک کتاب‌فروشی بزرگ در دنیای واقعی می‌تواند ۲۰۰ هزار عنوان کتاب را در فروشگاه خود داشته باشد. اما از آنجایی که انبار یک کتاب‌فروشی آنلاین به‌صورت مجازی است بنابراین می‌تواند منبع نامحدودی از کتاب‌ها باشد.

جف بزوس فعالیت‌های آمازون را با ارائه‌ی اجناس مختلفی مانند سی‌دی و ویدئو در سال ۱۹۹۸ متنوع‌تر کرد . فروش لباس، وسایل الکترونیکی و اسباب‌بازی را نیز به سایت خود اضافه کرد و با استقبال خوبی روبه‌رو شد.

آنچه بر آمازون گذشت

آمازون در ابتدای کارش از وسایل گران قیمت استفاده نمی کرد. و سعی می کرد که سود به دست آمده را جمع آوری کند. تا شرکتش را گسترش دهد، مثلا برای میز های برنامه نویسی، میز های تحریر گران قیمت موجود در بازار را خریداری نمی کرد. به جای آن خودش با تخته، میزهای برنامه نویسیش را تهیه می کرد و از آن استفاده می کرد. شرکت آمازون در ابتدای شروع کار زنگی را طراحی کرد که با هر خرید این زنگ داخل شرکت به صدا در می آمد، اما با افزایش مشتریان، این زنگ به کلی منسوخ شد.

چرا فروش در فروشگاه آمازون زیاد  می باشد؟

یکی ازدلایل فروش وب سایت آمازون ، نحوه سرویس دهی به مشتری است.خریداران اجازه دارند که به ایمیل شخصی جف بیزینس  اعتراض  خود را اعلام نمایند . جف در کمتر از چند ساعت موضوع شما را به مسئول مربوطه ارسال خواهد کرد.طبق اعلام وب سایت Forbes  ، سرویس دهی وب سایت آمازون در بین رقبا همتایی ندارد و همواره برتر بوده و به همین دلیل ارز سهام این شرکت به بالاترین حد خود رسیده است.

 

راز لوگوی آمازون

لوگوی معروف این برند در تاریخ ۱۹ ژوئن سال ۲۰۰۰ طراحی شد. اگر به این لوگو دقت کنید متوجه خواهید شد که یک فلش از حرف A به حرف Z و به‌صورت یک لبخند کشیده شده است. از آنجایی که حروف الفبای انگلیسی از a آغاز شده و به z ختم می‌شوند. پس منظور از طراحی این لوگو این بوده است که هر چیزی که بخواهید را می‌توانید در این سایت پیدا کنید. منحنی زیر آن نیز نشان دهنده‌ی لبخند حاکی از رضایت مشتری‌های این برند است.

آمازون

 

آمازون جای خوبی برای کارکردن هست؟!

  • حقوق دریافتی کارکنان قسمت FC  ساعتی 10 الی 14 دلار می باشد.
  • کار کردن در آمازون با روزی 10 الی 1 ساعت ایستادن می تواند خسته کننده باشد . کارکنان باید بسته هایی تا ۲۲ کیلوگرم را بلند کرده و جا به جا نمایند .
  • هر کارمند بر اساس نوع کار ممکن است ۱۱ الی ۲۴ کیلومتر در انبار های عظیم آمازون رفت و آمد کند.
  • برای ورود و خروج به مراکز آمازون، کارکنان از یک گیت فلز یاب رد می شوند. کارکنان بعضی شعب در شهر ها اعتراض نموده اند . آن ها عنوان نموده بودند که بررسی های پایان وقت، تا ۲۵ دقیقه به طول می انجامند.
  • برخی از کارکنان از هدر رفتن وقت استراحت خود  گلایه می کنند. که به علت وسیع بودن اندازه انبارها، بیشتر آنها زمان استراحت خود را در حال رفت و آمد هدر می دهند.
  • تا کنون برخی از کارکنان این بخش عنوان کرده اند که آمازون تمام حرکات آنها را زیر نظر داشته. پیش آمده که اخطار هایی را نیز به آنها بدهد. محتوای اخطار نیز این بوده که آنها به اندازه سایر همکاران خود پرکار نیستند.

 

مطالب مرتبط :

تجارت الکترونیک

از یک جاسوئیچی تا بزرگترین حراج جهانی