از یک جاسوئیچی تا بزرگترین حراج جهانی

تاریخچه eBay

سال 1995 بود که پیر امید یار برنامه نویس ایرانی  این وب سایت را راه اندازی کرد. هدف از راه اندازی این وب سایت ایجاد راه حلی آسان و نوین برای فروش و خرید کالا و خدمات بود.در ابتدار کار صرفا مخاطبان آن افراد پیر ،بازنشسته ،زنان خانه دارد و بیکار هایی بودند. این افراد می توانستند کالا های دست دوم خود را در این فروشگاه اینترنتی به فروش برسانند.

معرفی eBay

ماجرای جاسوئیچی

اولین جنسی که در eBay  به فروش رسید جاسوئیپی لیزری شکسته ای تعلق به امیدیار بود.او این کار را برای تست سیستم خرید و فروش سایتش انجام داد.این جاسوئیچی به قیمت 14.83 دلار به فروش رسید.برای امیدیارباعث تعجب بود که چطور فردی حاضر به پرداخت این مبلغ بابت جاسوئیچی شکسته شده است.برای همین به خریدار تماس گرفت تا اطمینان حاصل کند که او در جریان شکستگی آن هست.وی گفته بود که کلکسیونی از جاسوئیچی های لیزری دارد و حاضر است به قیمتی آن ها را بخرد.در این زمان بود که امید یار دریافت می تواند یک بازار بسیار بزرگ خرید و فروش اینترنتی راه اندازی کند.

انتخاب نام دامنه eBay

امید یار در سال 1997 نام تصمیم گرفت نام دامنه خود را تغییر دهد.از آنجایی این وب سایت متعلق به شرکت مشاوره ای امید یار با نام Echo Bay Technology Group بود. قصد داشت دامنه Echobay  را انتخاب کند.اما به دلیل رزرو بودن آن توسط کمپانی دیگر به eBay  کوتاه شد.

قرن 21 و رکورد سازی

تنوع محصولات این وب سایت به قدر گسترده است که در قرن 21 رکورد ساز شد.برای مثال قدیمی ترین شلوار جین تاریخ در این وب سایت به قیمت 46 دلار به فروش رسید.محصول عجیب بعدی ، یک هواپیمای جت بود. 6 سال پس از تاسیس این وب سایت به قیمت 4.9 میلیون دلار به فروش رسید.گران ترین محصولی هم که در این وب سایت به فروش رسید یک قایق تفریحی بود.این قایق تفریحی عظیم الجثه به قیمت 168 میلیون دلار به فروش رسید.

 

چند نکته جالب درباره فروشگاه اینترنتی eBay  :

  • بالاترین آمار فروش در eBay متعلق به انگلیسی هاست.
  • اولین شهری درeBay به فروش رسید. شهر Bridgevile  در کالیفرنیا در سال 2002
  • حدود یک چهارم از سکه ها و دو سوم از آثار باستانی که در eBay میابید، جعلی هستند
  • در سال ۲۰۰۴، یک گونه‌ی جدید از خارپشت دریایی کشف شد. این خارپشت در سایت ای‌بی به حراج گذاشته شده بود و این حراجی منجر به کشف آن شد

تفاوت های eBay  با Amazon :

مدل قیمت گذاری و کسب و کار :

eBay در اصل یک وب سایت حراجی است. خریدارانی که به وب سایت eBay مراجعه می کنند .پس از انتخاب کالای مورد نظر خود، باید از بین فروشنده های مستقل انتخاب کند . پس از آن روی کالای مورد نظر خود قیمت پیشنهادی خود را اعلام نماید.

وب سایت آمازون ارائه کننده ی مستقیم کالاهاست . مشتری هایی که در حال بازدید از این وبسایت هستند کالاهایی را مشاهده می کنند.این کالا ها را آمازون در شبکه ی بزرگ انبار های خود دارد.همچنین قیمت این کالا ها مشخص و مصوب هستند.

 خدمات فروشنده :

فروشنده ها در وبسایت eBay هزینه ای را برای وارد کردن کالای خود در وب سایت پرداخت کرده . همچنین 10% از فروش هرکالا را نیز به شرکت برمی گردانند . این مقدار در بیشترین حالت خود تا 250$ دلار برای هر کالاست. در آمازون فروشنده ها مبلغی را برای قرار دادن اجناس خود در وب سایت پرداخت نمی کنند.اما آمازون مبلغ 0.99$ دلار را بعنوان مالیات برای هر کالایی که به فروش می رسد دریافت می کند. در کنار هزینه ی دریافتی برای هر کالا، آمازون درصدی از قیمت کل فروش های یک کالا را نیز نگه می دارد که اکثرا بین 6 تا 25%  است.