تفاوت سوئیچ و هاب

تفاوت سوئیچ و هاب

هاب

هاب وسیله‌ای است که چندین رایانه را در یک شبکه‌ی محلی به یکدیگر متصل می‌کند.

هاب‌ها توانایی تفکیک آدرس‌های ورودی و خروجی را نداشته.همچنین نمی‌توانند پیام‌های دریافتی را برای عضو مشخصی از شبکه ارسال کنند. از این‌رو بسته‌های دریافتی از یک پورت به تمام پورت‌های موجود ارسال می‌شود. در یک هاب در حقیقت هیچگونه عملی بر روی فریم ها که نام بسته های اطلاعاتی در لایه دوم از مدل OSI هستند انجام نمی شود.این وسیله صرفا از یک پورت خود اطلاعات را دریافت می کند.سپس آنها را تقویت و به تمامی پورت های خود ارسال می کند. این وسیله هیچگونه درکی از وجود فریم در خود نداشته و صرفا در لایه فیزیکی مدل OSI فعالیت می کند. در هنگام ارسال یک فریم از خود آن را به تمامی پورت های خود ارسال می کند. همین امر موجب می شود که پهنای باند موجود در هاب به نسبت تعداد پورت های آن تقسیم شده و طبیعتا سرعت نیز به نسبت پایین خواهد آمد .

سوئیچ

با استفاده از سوئیچ می‌توان چندین رایانه را با استفاده از ارتباط LAN به یکدیگر متصل کرد.

سوئیچ برخلاف هاب، می‌تواند بین رایانه‌های مختلف در شبکه فرق قایل شود. سوئیچ‌ها قادرند با استفاده از مک آدرس رایانه‌ها و ابزارهای متصل روی شبکه، مشخص کنند که هر ابزار به چه پورتی متصل شده است.سوئیچ با در اختیار داشتن آدرس هر رایانه در شبکه، بسته‌های موجود را به رایانه‌ی یا هر ابزار مبتنی بر شبکه‌ای ارسال می‌کندکه مقصد بسته‌ی مورد نظر است. در سویچ هر پورت برای خود پهنای باند مستقلی دارد . در هنگام ارسال فریم ، فریم صرفا برای مقصد مورد نظر ارسال خواهد شد و از پخش شدن در کلیه پورت ها جلوگیری خواهد شد .این شیوه کاری به این شکل است که در فریم ارسالی از سوی کامپیوتر مبدا آدرس کامپیوتر مقصد قرار گرفته است . سویچ با خواندن آدرس مقصد فریم مورد نظر را صرفا به آدرس مقصد ارسال کرده .سپس مسیر منحصر به فردی برای این دو کامپیوتر برای برقراری ارتباط ایجاد خواهد کرد . در این روش پهنای باند بصورت اختصاصی برای کامپیوتر ها خواهد بود.زیرا فریم در کل پورت های سویچ پخش نخواهد شد.اما سویچ چگونه می فهمد که آدرس مبدا و مقصد چیست و آن فریم را می بایست به کدام پورت انتقال دهد.سوییچ ها انواع مدیریتی و غیر مدیریتی دارند.

سوییچ های بدون مدیریت:

یک سوییچ بدون مدیریت بدون نیاز به برنامه ریزی به درستی کار می کند. این سوئیچ ها برای پیکربندی طراحی نشده است.بنابراین سوییچ های بدون مدیریت ظرفیت شبکه کمتری نسبت به سوییچ های مدیریتی دارند . شما معمولا این نوع سوییچ ها را در تجهیزات شبکه های خانگی می بینید .

سوییچ های مدیریتی:

سوییچ شبکه مدیریتی قابل برنامه ریزی را دارد و انعطاف پذیری و ظرفیت بیشتری نسبت به سوییچ های بدون مدیریت دارد . شما می توانید این نوع سوییچ ها را به صورت محلی یا از راه دور مانیتور و تنظیم کنید تا  کنترل شبکه بهتری به شما بدهد.