تاثیر اینترنت اشیا(IOT) بر کشاورزی

پیشرفت کشاورزی با اینترنت اشیا

بهبود محصولات زراعی

این روزها جمعیت جهان و نیاز به تامین مواد غذایی بسایر حساس می باشد. منابع آبی و انرژی و زمین هایی که امکان کشت دارند با کبود مواجه است.به همین دلیل نیاز به کشاورزی هوشمند بیشتر احساس مس شود.چراکه روش های سنتی دیگر پاسخ گو نیستند.

شاید هم اکنون کشاورزی و فناوری دو موضوع مجزا به نظر بیایند.ولی در آینده نزدیک با هدف بهبود بهره وری به روش های جدید کشت و برداشت با استفاده از فناوری روی خواهیم آورد.کشاورزی هوشمند استفاده از فناوری و تکنولوژی در کشت و کار است که باعث شده آن را انقلاب سبز سوم بنامند.

کشاورزی هوشمند در سه زمینه فناوری به هم پیوسته مرتبط است :

 • اتوماسیون کشاورزی و رباتیک که همان استفاده از هوش مصنوعی در کشاورزی است.
 • کشاورزی دقیق که یافتن تغییرات غیر یکنواخت مزرعه و هدایت این تغییرات در راستای افزایش بهره وری است
 • سیستم های اطلاعات مدیریت که شامل جمع آوری ، پردازش و ذخیره و انتشار داده های مربوط به امور مزرعه است.

 

نمونه های استفاده IOT  در کشاورزی هوشمند

استفاده از فناوری‌های مبتنی بر اینترنت اشیا امکان نظارت و مدیریت لحظه‌ای بر وضعیت آب ، خاک ، هوا ،نور و دما ایجاد میکند و هر گیاه در شرایط استاندارد و مناسب خود رشد میکند و وضعیت آن دائما کنترل میشود.

در ادامه به برخی از کاربرد های IOT در زمینه پرورش گیاهان اشاره میکنیم:

 • کنترل میزان رطوبت خاک و آبیاری هوشمند بر حسب نیاز محصولات متفاوت، با سنجش میزان آب مورد نیاز برای هر واحد خاک.
 • کنترل دقیق وضعیت هوا از نظر میزان نور، رطوبت، وزش باد و میزان وجود گازها چون علاوه بر اینکه این اطلاعات می‌تواند در صورت نیاز برای هشدار به کشاورز مورد استفاده قرار گیرد، تحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده، امکان پیش‌بینی وضعیت هوا و هشدارهای لازم احتمالی برای اقدامات آینده را نیز فراهم می‌کند.
 • استفاده از فناوری‌هایی که با سنجش میزان مواد معدنی و … موجود در خاک، نیاز به استفاده از انواع کود یا سم را به کشاورز اعلام می‌کند.
 • استفاده ­از تجهیزات رهگیری در ماشین‌آلات کشاورزی؛ این مساله بکارگیری این ماشین‌آلات با بهره‌وری بالاتر و بصورت اشتراکی را تسهیل می‌کند. علاوه بر این بکارگیری اینترنت اشیا در لجستیک و تجهیزات کشاورزی با بهینه‌سازی فرآیندها سبب کاهش گازهای مضر انتشاری ناشی از فعالیت‌های کشاورزی صنعتی نیز می‌شود.
 • بررسی و اطلاع از وضعیت کارگران مزرعه و افزایش ایمنی آن‌ها به کمک حسگرهایی که بر روی بدن آن‌ها نصب می‌شود.

 

آنچه که گفتیم تنها نقطه شروعی برای کشاورزی هوشمند است. در آینده ای نه چندان دور در یک مزرعه تماما دیجیتال، احتمالا هر بوته آدرس دیجیتال و آی‌پی اختصاصی خودش را خواهد داشت و با سایر گیاهان در ارتباط بوده و اطلاعاتش را با آن‌ها به اشتراک می‌گذارد!

 

کشاورزی هوشمند در ایران

با توجه به اقلیم خشک و کم آب ایران اولین عامل مهم در کشاورزی کنترل شده ، کنترل آب می باشد. ناآگاهی و غفلت کشاورزان از میزان آب مورد نیاز گیاهان دلیل کم آبی یا آبیاری زیاد می شود.هر ساله بسیاری از محصولات از بین می ورند.همچنین منابع آبی و انسانی زیادی هدر میرود. دلیل عمده این مشکلات کاهش رطوبت خاک و نرسیدن آب به موقع به محصول است. از این رو نقش سیستم هوشمندBMS در ارائه ی طرحی مبتنی بر آبیاری اتوماتیک می تواند بسیار گسترده تر باشد و تنها به کنترل فضای سبز توسط خانه هوشمند محدود نمی شود.

مدیریت همزمان و امکان استفاده از ترکیب چند نوع آبیاری بر حسب نیاز پوشش گیاهی، یکی از نکات مهمی است که شاید بدون یک سیستم هوشمند سخت ومحال به نظر برسد.سیستم هوشمند با بهره گیری از روش های نوین آبیاری مانند:

 • آبیاری سطحی
 • آبیاری تحت فشار (آبیاری قطره ای، آبیاری بارانی)
 • آبیاری زمینی که بوسیله ی سنسورهایی که درون خاک موجود است ارزیابی دقیقی از سطح رطوبت ریشه درون خاک به  عمل می آورد.

به این شکل هوشمند سازی در کشاورزی موجب صرفه جویی در مصرف آب،برق ،انرژی نیروی انسانی و زمان می شود. بعلاوه می توان در مکان های متفاوت ، به صورت منظم و به طور اتوماتیک، در ساعات خاصی از شبانه روز، طبق سناریوی از پیش تعیین شده عملیات آبیاری صورت گیرد. همچنین می توان با تعریف دوره ی تناوبی خاص برای مثال(هر سه روز یکبار)آبیاری کرد. یا با ایجاد فاکتورهایی مانند عدم آبیاری در هنگام ظهر که به علت پیک تاب خورشید موجب صدمه به گیاهان می شود، آبیاری گیاهان را انجام داد.تمام این اقدامات باستفاده از مانیتور لمسی هوشمند، قابل تنظیم بوده و یا بوسیله ی ریموت کنترل مرکزی خانه هوشمنداز راه دور، قابل کنترل می باشند.

 

گلخانه های هوشمند

گلخانه را می توان یکی از بزرگ ترین پیشرفت های انسان دانست. گلخانه ها یکی از اساسی ترین صنعت ها، یعنی کشاورزی هستند. از همان زمان که رومیان باستان، بوته های خیار را در طول روز بر روی وسیله ی چرخ داری، در مقابل آفتاب قرار داده و شب به جای گرمی منتقل می کردند، بشر فهمیده بود که برای پرورش گیاهان می تواند شرایط مطلوب و لازم را ایجاد نماید. به مرور زمان، محیط های بسته ای ایجاد شد. محیط هایی با دیواره های شفاف آن باعث ورود نور خورشید به داخل و بسته بودن فضا باعث به دام انداختن دما می شود. سال هاست که گلخانه ها ظاهری اینچنینی دارند و تغییرات ایجاد شده در آن ها بسیار جزئی بوده است. اما از همان ابتدا، گلخانه با هدف پرورش گیاهان چهار فصل و افزایش بازدهی محصولات گیاهی ایجاد شد.گلخانه های هوشمند باعث تحولی جدید شدند.