معرفی فناوری نانو

نانو چیست

نانو کلمه ای است که ریشه یونانی به معنای کوتوله دارد.این فناوری توانایی ساخت،کنترل و استفاده ماده در ابعاد نانومتری است.اندازه ذرات در این فناوری جدید بسیار مهم است.در مقیاس نانو ابعاد ماده در خصوصیات آن بسیار تاثیر گذار است . خواص فیزیکی و شیمیایی و بیولوژی تک تک اتم ها و مولکول ها  با خواص توده متفاوت است.به طورمعمول مواد نانو به موادی گفته می شود که حداقل یکی از ابعاد آن ها کوچکتر از 100 نانومتر باشد.این فناوری این امکان را به ما می دهد تا بتوانیم به راحتی اتم ها و مولکول های تشکیل دهنده مواد را مشاهده کرده و آن ها را به صورت منحصر به فرد کنترل کنیم.

تاریخچه نانو

دموکریتوس فیلسوف یونانی ،پدر علم نانو ،400 سال قبل از میلاد مسیح فعالیت می کرد. او به عنوان اولین نفر از واژه اتم استفاده کرد.اتم در زبان یونانی به معنای تقسیم نشدنی است.

تاکنون 108 نوع اتم و بسیاری ایزوتوپ کشف شده است.همچنین مشخص شد اتم ها از ذرات کوارک و لپتون تشکیل شده اند.

نقطه شروع و توسعه اولیه این فناوری به طور دقیق مشخص نیست.می توان گفت اولین نانوتکنولوژیست ها شیشه گران قرون وسطایی بوده اند.آن ها از قالب های قدیمی برای تشکیل دادن به شیشه ها استفاده می کردند.

تاثیر این فناوری بر بهبود زندگی مردم

با مطالعه مدل ها و شاخص های جهانی برای ارزیابی میزان کیفیت زندگی تاثیر این فناوری مشخص شده است.فناوری نانو بر اقتصاد ، سلامت ،محیط زیست و رفاه تاثر داشته است.در پنج دسته درمان موثر ،آب سالم ، بهداشت عمومی ،تنفس پاک و آسایش خانه به ما کمک کرده است.

منافع نانوتکنولوژی

  • محصولات موجود نانوتکنولوژی عبارتند از:
  • لاستیکهای مقاوم در برابر سایش که از ترکیب ذرات خاک رس با پلیمرها بدست آمدهاند
  • شیشههایی که خودبه خود تمیز میشوند
  • مواد دارویی که در مقیاس نانو ذرات درست شدهاند
  • ذرات مغناطیسی باهوش برای پمپهای مکنده و روان سازها
  • هد دیسکهای لیزری و مغناطیسی که با کنترل دقیق ضخامت لایهها از کیفیت بالاتری برخوردارند
  • چاپگرهای عالی با استفاده از نانو ذرات با بهترین خواص جوهر و رنگ دانه و … .