همه چیز درباره POE

همه ی فناوری ها و تحقیقات درباره اتصالات بی سیم شاهد این است که موضوع تغذیه الکتریکی تجهیزاتی که به شبکه های کامپیوتری وصل هستند همواره یکی از دغدغه های کاربران می باشد

این روزها راه کاری که برای سهولت استفاده از فناوری موثر است POE  با Power Over Ethernet  است.

درواقع POE  روش انتقال جریان برق روی کابل اترنت است.که با آن برای رساندن برق مورد نیاز به تجهیزات شبکه دیگر لازم نیست یک منبع تغذیه جداگانه به تجهیزات وصل کنیم و تنها با کابل شبکه می توان برق مورد نیاز را نیز تامین کرد.

از تکنولوژی POE  می توان در

استفاده کرد

البته در بعضی موارد نمی توان برق همه تجهیزات شبکه را توسط POE  تامین کرد. مثل زمانی که تجهیزات به صورت وایرلس (بیسیم) به شبکه متصل باشند.

PoE Injector چیست؟

دستگاهی که برق مصرفی تجهیزات با قابلیت Poe را بر روی کابل شبکه تامین می کند.

Poe Switch چیست؟

همان سوئیچ های شبکه که قابلیت POE هم دارند.

POE Budget چیست ؟

حداکثر توان هر پورت سوئیچ POE  و توان کلی هر سوئیچ مقدار مشخصی است که POE Budget نام دارد.

POE  در دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته نیز به یک منبع تغذیه الکتریکی و یک کابل شبکه برای انتقال داده احتیاج دارند.دوربین های مداربسته با قابلیت POE با استفاده از یک کابل شبکه که انتقال داده دوربین را انجام می دهد انرژی الکتریکی را نیز تامین می کند.یعنی با یک کابل دقیقا هر دو نیاز دوربین برآرده می شود

البته می توان گفت که در اکثر دوربین ها امکان تغذیه هم به صورت مستقیم هم از طریق POE  وجود دارد.

برای تامین ولتاژ مورد نیاز دوربین های مدار بسته توسط POE  با اینکه اتاندارد اعام شده 100 مترمی باشد بهتر است متراز کمتر از 80 متر باشد چرا که این 100 متر برای کابل های شبکه با آلیاز مرغوب می باشد ولی در عمل برای مسیر های بیشتر 50 یا 60 متر شاهد افت ولتاز هستیم

اگر می خواهیم از POE  در متراژ های بالا 100 متر استفاده کنیم باید از تقویت کننده های POE بهره بگیریم که بسته به نوع تقویت کننده می توانیم برای 300 تا 600 متر از آنها استفاده کنیم.

تفاوت POE  و POE Plus

POE دز سال 2003 با استاندارد IEEE802.3af  و با مقدار توان W 15.4 به بازار آمد. از این مقدار توان فقط  12.95W  به مصرف کننده می رسید و بقیه در مسیر کابل تلف می شد.

اما در سال 2009 POE Plus  معرفی شد که توان 25.5W  را روی کابل انتقال می داد.

دیگی تفاوت این دو در کابل اترنتی هست که مورد استقفاده قرار می گیرد.در POE  می توان از Cat5 یا Cat3 استفاده کرد ولی در POE Plus  فقط ازCat5  و بالاتر از آن باید استفاده کرد.

 

 

مقالات مرتبط: 

تفاوت سوئیچ و هاب